
Протеин в зелената салата би могъл да помогне за по-бързото заздравяване на костите
Изследователи от Университета Пенсилвания във Филаделфия проправят пътя за орална терапия, която би могла да излекува по-бързо костите при хора с диабет.
Тъй като хората, живеещи с диабет, имат по-висок риск от счупване и по-ниска степен на възстановяване на костите, лекарите намират заздравяването на счупени кости като значително предизвикателство.
Д-р Хенри Даниел е автор на статията, публикувана в списанието Biomaterials, в която екипът е търсил удобно и достъпно решение на този проблем.
Производството на инсулин е скъпо, а самата молекула е нестабилна, изисква специфично съхранение и транспортиране, а приложението е изцяло инжекционно. Изследователският екип разработва въвеждане на специфични протеини в растителните клетки. Тогава растенията започват да експресират този ген в своите клетки. След като растението произвежда протеина в листата си, хората могат да го приемат перорално.
В цитираното проучване екипът използва човешки инсулиноподобен растежен фактор-1 (IGF-1), протеин, който играе съществена роля в развитието и регенерацията на мускулите и костите.
Използвайки методи, усъвършенствани от д-р Daniell, екипът прави възможна експресията на IGF-1 в листата на зелената салата.
След като салатата порасне, изследователите лиофилизират растенията и извличат субстанция, която остава стабилна в продължение на 3 години.
В миши и човешки клетъчни линии е установено,че субстанцията предизвиква растеж на няколко типа клетки, включително остеобласти.
Когато изследователите добавяли субстанцията към храната на мишки, гризачите показали увеличение на IGF-1. Когато мишки със захарен диабет консумират веществото, те показват признаци на усилено заздравяване на костите с подобрен костен обем и плътност.
Учените са удивени от ефекта на „салатения” протеин върху зарастването на фрактурите, при еднократно перорално приложение.
Настоящото лечение с IGF-1 изисква ежедневно поставяне на инжекции или хирургична имплантация.
Изследователите се надяват да продължат да разработват IGF-1 в растения за клинична употреба не само за заздравяване на костни фрактури, но и при остеопороза и други заболяванията, които увреждат костите.
Все още няма коментари.