- Лечение и профилактика на острите респираторни инфекции при децата
Лечението и профилактиката на острите респираторни инфекции (ОРИ) в детска възраст в началото на третото хилядолетие остават актуални заради голямата им честота и затова, че в световен мащаб са най-честата причина за смърт сред децата.
проф. д-р Тоньо Шмилев прочети виж като PDF - Алергични заболявания на горни дихателни пътища през зимата
Алергичният ринит е много често заболяване, което засяга над 30% от човешката популация. Макар че толкова хора страдат от симптомите и последиците от него, алергичният ринит често остава недиагностициран и нелекуван. Познаването на съвременните
д-р Силвия Новакова прочети виж като PDF - Уртикария през зимата
Зимата е онзи сезон, през който температурата на околната среда може да се окаже естествен провокатор на студова контактна уртикария. Известна още като придобита студова уртикария, това е вид физикална уртикария. Съставлява една трета от всички случа
д-р Силвия Новакова прочети виж като PDF - Атопичен дерматит
Атопичният дерматит (АД) е трудно за определяне състояние, защото липсва диагностичен тест, а клиничната картина е вариабилна. АД е възпалителна, сърбяща дерматоза с хроничен или хронично-рецидивиращ ход, която може да възникне както в детска, така и в по-късна възраст. Обривът се представя от сърбящи папули, екскориации и/или лихенификация, предимно по флексорните повърхности.
доц. д-р С. Мáрина1, д-р Д. Гулева1, д-р В. Николов2 прочети виж като PDF - Хранителни влакнини и ролята им в диетата на възрастни и деца
Хранителните влакнини (фибри, баластни вещества) са нутриенти от растителен произход. Те са грaдивен елемент на растителните клетъчни стени и са устойчиви на действието на храносмилателните ензими в червата на човешкия организъм. По своята химична природа влакнините са въглехидрати от групата на полизахариди – целулоза, хемицелулоза, бета-глюкани, пектин, протопектин и лигнини.
доц. д-р М. Георгиева, д-р Д. Найденова, д-р Р. Панчева, д-р Р. Станчева, д-р С. Досев прочети виж като PDF - Ползи от кърменето
Понятието изключително кърмене означава прием единствено и само на майчино мляко, без прием на храни и други напитки, включително и вода, като при необходимост се приемат сиропи от витамини, минерали или рехидратиращи разтвори. Има различия в препоръките на продължителността на изключителното кърмене.
проф. д-р В. Недкова, д-р В. Миланова прочети виж като PDF - Хранене на недоносените деца с ниско тегло
Грандиозният напредък на неонаталната интензивна терапия доведе до съществено подобряване на преживяемостта сред недоносените деца с много ниско и изключително ниско тегло при раждането. С това обаче и проблемът за оптималното ентерално и парентерално хранене стана още по-значим, предвид установената със сигурност връзка между нутритивното състояние в неонаталния и ранния кърмачески период, развитието на неврокогнитивните способности и заболеваемостта в зряла възраст.
доц. д-р Ралица Георгиева прочети виж като PDF - Тахиаритмии в детската възраст
Тахиаритмиите, най-честите ритъмно-проводни нарушения в детската възраст, се делят на две основни групи в зависимост от ширината на камерния комплекс – тахикардии с тесен и с широк камерен комплекс. Според локализацията на огнището биват надкамерни и камерни. Срещат се както при сърдечно здрави, така и при деца със структурни кардиопатии, възпалителни сърдечни заболявания, сърдечна недостатъчност и др.
доц. д-р Анна Кънева-Ненчева, дм прочети виж като PDF - Препоръчителните ваксини – защита за най-уязвимите от ранна възраст
Ваксинопрофилактиката, като метод за защита срещу тежки и широко разпространени инфекции чрез създаване на активен изкуствен имунитет, е доказала своето значение в медицинската практика и общественото здравеопазване от времето на Е. Дженер и Л. Пастьор до наши дни.
доц. д-р Нина Гачева прочети виж като PDF - Рак на маточната шийка
Ракът на маточната шийка е един от най-честите злокачествени тумори при жените. В обзора са представени специфични характеристики на епидемиологията, етиопатогенезата, профилактиката, клиничното протичане, диагностиката и лечебната тактика на това за
проф. д-р В. Златков, дм прочети виж като PDF - Проблемно забременяване и стерилитет
Един от уникалните моменти в живота на хората е раждането на дете – създаването на поколение. Той е свързан с основния инстинкт на човека – този за продължение на вида. От миналото до наши дни хората се притесняват, когато раждането на децата се забави. Проблемно забременяване, стерилитет, безплодие – както и да го наричаме, говорим за един и същ, огромен проблем.
д-р Емил Филипов прочети виж като PDF - Спонтанни аборти
Основното делене на аборт е спонтанен и изкуствен аборт. При спонтанния аборт най-опростените класификации приемат пет вида: заплашващ аборт, неизбежен аборт, инкомплетен и комплетен аборт, missed abortion и хабитуален аборт. И като усложнение – септичен аборт.
д-р М. Панова прочети виж като PDF - Ултразвуково изследване и пренатален скрининг и диагностика на най-честите хромозомни аномалии през бременността
Ултразвуковото изследване (УЗИ) е един от най-често използваните диагностични методи в акушерството. Той, както и пренаталният скрининг за диагностика на синдром на Даун и други най-чести хромозомни аномалии (ХА) на плода, отдавна са неотменна част от съвременните пренатални грижи за бременните.
доц. д-р Виолета Димитрова прочети виж като PDF - Справяне с мигренен пристъп
Мигрената е хронично неврологично състояние като при някои пациенти болестта показва прогресиращ характер, с увеличаваща се честота и тежест на пристъпите. Някои индивиди развиват мигрена в ранното детство, но най-често главоболието започва през юношеството и се проявява по-често при жените.
д-р С. Иванова, чл. кор. проф. д-р Ив. Миланов, дмн прочети виж като PDF