- Новости в лечението на мозъчния инсулт
Мозъчно-съдовите заболявания са сериозен здравен и социален проблем – една от водещите причини за смърт, инвалидност, депресия, деменция и епилепсия. Всяка година около 15 млн. души по света получават мозъчен инсулт, а около една четвърт са под 65 год.
доц. д-р Милена Миланова прочети виж като PDF - Атипични варианти на мозъчен инсулт – предизвикателство на съдовите хамелеони
Атипичните варианти на острите мозъчно-съдови инциденти се отличават със специфичност, срещат се сравнително рядко и понякога представляват диференциално-диагностичен проблем в рутинната практика.
д-р Десислава Дренска, проф. д-р Димитър Масларов прочети виж като PDF - Piracetam – quo vadis?
Piracetam е прототипът на т.нар. „ноотропни” лекарства с основна характеристика повлияване на когнитивните функции - в резултат на мозъчно стареене, процеси на хипоксия, намалено количество глюкоза в мозъка, мозъчна увреда, както дори невродегенерация, без седиране и възбуда.
проф. д-р Г. Момеков, гл. ас. М. Кондева-Бурдина прочети виж като PDF - Световъртежът в клиничната практика
Световъртежът, замаяността и нестабилното равновесие са едни от най-честите оплаквания сред населението. Тяхната честота е над 30% при хората над 40-годишна възраст и нараства до 60-70% след шестото десетилетие.
д-р Георги Ангов Клиника по неврология, УМБАЛ "Александровска" - гр. София прочети виж като PDF - Съвременни диагностични критерии при болестта на Алцхаймер
Най-широко използваните в момента диагностични критерии за болестта на Алцхаймер са тези, предложени от американската психиатрична асоциация и NINCDS/ADRDA диагностичните критерии, при които се въвежда вероятностният подход в диагнозата.
д-р Галина Николова, дм УМБАЛНП "Св. Наум" - гр. София прочети виж като PDF - Кетогенна диета в България
Епилепсията засяга повече от 65 млн. души в целия свят и се диагностицира сравнително лесно по наличието на два или повече непровокирани гърча.
д-р А. Кадъм, д-р Д. Авджиева-Тзавелла, д-р П. Костова, проф. д-р Р. Тинчева СБАЛДП, МФ, МУ - гр. София прочети виж като PDF - Синдром на обструктивна сънна апнея/хипопнея – връзка с пътно-транспортни произшествия
Прекомерната дневна сънливост, свързана със синдрома на обструктивна апнея/хипопнея (обструктивна сънна апнея, ОСА) и пътно-транспортните произшествия (ПТП) са с доказана взаимовръзка и представлява сериозен проблем.
д-р Филип Алексиев КИЛНБМБАЛНП "Св. Наум" - гр. София прочети виж като PDF - Съвременни схващания за лечението на депресиите
Значението на депресивните състояния все повече се увеличава - от една страна, поради увеличаването на честотата им, от друга, поради повишаването на изискванията към целите на лечението с оглед постигане не само на „терапевтичен отговор”, т.е. редуциране на симптоматиката с 50-70%, а постигане на ремисия, т.е. пълно възстановяване на предболестно равнище и дори стабилизиране (recovery) за повече от 6 месеца.
доц. д-р Емил Калудиев Клиника по психиатри, ВМА - гр. София прочети виж като PDF - Зависимост от алкохол – разпространение, типология, клинична картина и усложнения
Злоупотребата с алкохол обуславя 9.2% от общото бреме на болестите в развитите страни. СЗО информира, че от 2 млрд. души по света, които консумират алкохолни напитки, 76.3 млн. души са с диагностицирано разстройство вследствие употребата на алкохол.
доц. д-р С. Тотева1, д-р В. Женков 1Директор на Държавната психиатрична болница в Суходол прочети виж като PDF - Тревожно-депресивни маски на латентна шизофрения
Повечето хора си представят шизофренията като тежка психоза, която води до груби поведенчески отклонения, рязко нарушава адаптацията на болния и лесно може да бъде разпозната дори и от лаици.
доц. д-р Светлозар Хараланов, дм Катедра по психиатрия на МУ - гр. София прочети виж като PDF - Невроонтогенетичен модел на шизофрения. Компютъртомографски промени в мозъка
Съгласно хипотезата за шизофрения като заболяване, развиващо се в резултат на нарушена неврогенеза, се предполага подлежащо аномално развитие на невралната тръба по време на вътреутробното развитие, което се изявява симптоматично години по-късно.
д-р Андриана Каканакова Катедра по психиатрия и медицинска психология, МУ - гр. Пловдив прочети виж като PDF - Рискови фактори за исхемична болест
Сърдечно-съдовите заболявания засягат и двата пола – те са причина за 42% от смъртните случаи сред женската популация и за 38% сред мъжката популация под 75-годишна възраст в Европа.
д-р Камелия Кръстева СБАЛК "Мадара" - гр. Шумен прочети виж като PDF - Оценка на безопасността и ефикасността на IPL система при лечението на съдови лезии по кожата
IPL - интензивна пулсова светлина, терапията е неинвазивна, неаблативна терапия, която подобрява състоянието на редица кожни проблеми. Целта на това изследване беше да се оцени безопасността и ефикасността на IPL при лечението на съдови лезии по кожата.
д-р Катя Паскова, д-р Десислава Лекова Клиника за клинична и естетична дерматология Derma vita - гр. София прочети виж като PDF - РАЗГОВОР С…
Д-р Якин Хавличек е управител на фармацевтична компания Boehringer Ingelheim за България от началото на 2014 г. Той има над 20-годишен професионален опит в областта на международния маркетинг във фармацевтичния сектор. Бил е ръководител и представител на Австрия и страните от Централна и Източна Европа в европейски маркетингови екипи в различни проекти.
д-р Якин Хавличек прочети виж като PDF