- Клинико-епидемиологично проучване на хоспитализирани деца с бронхиална астма
Бронхиалната астма е с широко разпространение и представлява медико-социален проблем за общественото здравеопазване. През последните години нараства заболяемостта сред децата. При тях бронхиалната астма е най-честото хронично възпалително заболяване. Целта на проучването е да представи клинико-епидемиологични характеристики на деца с бронхиална астма, хоспитализирани с дихателни инфекции.
доц. д-р Милена Карчева1, доц. д-р Мария Атанасова2, проф. д-р Пенка Илиева прочети виж като PDF - Oстрият отит при децата
Острото възпаление на средното ухо е разпространено заболяване, срещащо се при всички възрасти, но най-вече от него боледуват децата поради редица анатомични и физиологични особености на детския организъм -по-късата, по-широката и хоризонтално разположена Евстахиева тръба, честите ринофарингити и особено наличието на хипертрофия на аденоидната вегетация. Значителна роля играят и някои вродени аномалии - цепнато небце, изкривена носна преграда, които благоприятстват навлизането на инфекцията от носа и гълтача през Евстахиевата
доц. д-р Цоло Цолов1, д-р Тома Аврамов2 прочети виж като PDF - Инфекции на пикочните пътища при деца
Инфекциите на горните дихателни пътища са най-честата патология при малките деца. Веднага след тях се нареждат инфекциите на долните пикочни пътища.
д-р Полина Митева прочети виж като PDF - Ротавирусни гастроентерити
Острата секреторна диария продължава да е водеща причина за детска смъртност в целия свят, особено в развиващите се страни. Безусловен причинител номер едно на диарийни епизоди в ранна детска възраст е ротавирусният гастроентерит (РГЕ).
д-р В. Велев, проф. д-р М. Тихолова прочети виж като PDF - Ваксинопрофилактика
Едно от най-големите постижения на медицинската наука и практика през последното столетие е установяване на успешен и траен контрол върху редица инфекциозни заболявания, донесли в миналото смърт, инвалидизация и страдание сред милиони деца.
д-р Радка Масларска прочети виж като PDF - Видове адаптирани млека и техният състав
Майчината кърма е незаменима храна за бебето. Всички здравни организации - СЗО ), ААП , АМА и АДА са съгласни, че майчината кърма е идеалната форма на хранене за бебетата, особено по време на първите 6 месеца.
д-р Маргарита Данчева прочети виж като PDF - Хранене в неонаталния период и социално-значими заболявания
Концепцията за това, че различни фактори от ранния етап на развитие на индивида могат да имат дълготрайни последици върху здравното му състояние се разви интензивно през последните години.
доц. д-р Р. Георгиева прочети виж като PDF - Атопичен дерматит при деца
Засилващата се тенденция към „алергични“ заболявания през последните 3-4 десетилетия, която се наблюдава в икономически развитите страни се интерпретира като „страничен ефект“ от „модерния“ начин на живот, свързан с индустриализацията и промените на околната среда.
д-р Росица Денчева, д.м. прочети виж като PDF - Хранителна алергия
Хранителната алергия е системна имунна реакция на организма, която се появява след консумация на определена храна. Честотата на заболяването е голяма – 4% от възрастните и 8% от децата имат хранителна алергия.
доц. д-р Соня Генова, дм прочети виж като PDF - Aлергичен ринит и хипертрофия на назофарингеалната тонзила
Алергичният ринит, в съчетание с уголемената назофарингеална тонзила, може да блокира носното дишане при значителен брой деца.
д-р Димитрина Тодорова прочети виж като PDF - Oценка на ефикасността от IPL система при лечението на акне вулгарис
Терапиите с IPL стават все по-популярни като ефективно решение на проблема при пациенти, страдащи от лека до умерена възпалителна форма на aкне. Изследвана беше ефикасността и безопасността на IPL система при лечението на акне вулгарис.
д-р Катя Паскова, д-р Свилена Огнянова прочети виж като PDF - По-чести ли са автоимунните ендокринни заболявания при деца и юноши с alopecia areata?
Аlopecia Areata, едно от честите кожни заболявания – до 10/00 от общата популация, засяга най-вече детско-юношеската възраст.Преобладаващото становище е, че АА е автоимунно заболяване поради честото му съчетаване с други автоимунни заболявания - автоимунен тиреоидит, захарен диабет, цьолиакия, Vitiligo (В) и повлияването му от лечение с имуносупресори.
проф. д-р А. Куртев1, дмн, D. Fisher2, J. Nelson2, Е. Илиев 3 1 прочети виж като PDF - Наследственият ангиоедем - сериозен проблем за здравето при деца и млади пациенти
Наследственият ангионевротичен оток е рядко срещано заболяване. За тип І е известно, че е преобладаващ, като унаследяването е по автозомно-доминантен тип. Първите пристъпи често възникват в детска възраст. Интересни за клиничната алергологична практика са и случаите на ангионевротичен оток от ІІ-ри тип, при който се установява функционална непълноценност на С1-естеразния инхибитор.
доц. д-р Светлан Дерменджиев1, Петя Делева2, д-р Богомил Пенчев2 прочети виж като PDF - Ендометриоза
Ендометриозата е едно от най-интересните, но трудно за диагностициране заболяване в гинекологията. Ендометриозата е доброкачествено заболяване, при което стромата и жлезите от маточната лигавица не стоят в кухината на матката, а се разпространяват по половите органи в малкия таз и в целия женски организъм.
д-р Мариана Пъневска, дм, гл. асистент прочети виж като PDF - Вагинални инфекции и бременност
Вагиналните инфекции са често срещани както извън, така и по време на бременността. Могат да бъдат първични, повтарящи се или персистиращи. Според етиологичните причинители се разделят на три основни групи – микотични , бактериални и вирусни.
д-р А. Дуковски, д-р Д. Йорданова прочети виж като PDF - Хормонална контрацепция
Хормоналната контрацепция представлява съвременен метод за предпазване от нежелана бременност чрез използване на синтетични яйчникови хормони - естрогени и/или гестагени. Коректното използване на метода се отличава с изключително висока степен на сигурност – 99.9% контрацептивен успех, както и с възвръщане на репродуктивния капацитет след прекратяването му.
доц. д-р Елиан Рачев прочети виж като PDF - Желязодефицитни състояния и желязодефицитна анемия
Железният дефицит е най-честото недоимъчно състояние в световен мащаб, а желязодефицитната анемия е най-разпространеното хематологично заболяване, засягащо хора на всяка възраст. Това го прави социално-значимо и налага с тези проблеми да са запознати лекарите от различни специалности.
доц. д-р Георги Георгиев прочети виж като PDF - HPV инфекция при предрак и рак на маточната шийка
Сред многообразните типове на HPV инфекцията, 20 се асоциират директно с рак на маточната шийка. Установено е разпространение на HPV в 20.6% от случаите на изследвани здрави жени, като при 20-23-годишните е в 46.0%, докато при жени на възраст 65 год. или повече е 5.7%.
проф. д-р Г. Чакалова прочети виж като PDF