Хроничен хепатит С и интравенозна употреба на наркотици: предизвикателства пред диагностиката и лечението
Клиника по гастроентерология, УМБАЛ “Д-р Георги Странски“, гр. Плевен
Въведение
Хроничният хепатит С е водеща причина за развитие на хронично чернодробно заболяване и високи болестност и смъртност, свързани със същото в редица държави[1-3]. Един от основните рискови фактори за инфектиране продължава да бъде интравенозната употреба на наркотици (ИВН). Спецификата на поведението на зависимите определя търсенето на специфични подходи както по отношение на диагностиката, така и при лечението и проследяването след лечение.
Редица проучвания в световен мащаб доказват, че тези болни трябва да бъдат активно периодично скринирани за активна хепатит С вирусна инфекция и лекувани с новите безинтерферонови режими на лечение с директно-действащи антивирусни средства (ДДАС) на хепатитния вирус С/НСV/[1-3]. Последното категорично ще допринесе за постигане на поставената от СЗО цел за ерадикиране на НСV.
Счита се, че понастоящем 71 милиона души от световното население са заразени с вируса на хепатит С (НСV). Съществена част от тези болни са лица с ИВН.
Според последния публикуван доклад на Националния фокусен център, по данни на национално представително проучване относно нагласи и употреба на психоактивни вещества сред общото население на България, се счита, че 31 244 са лицата с високорискова употреба на психoактивни вещества в България[4]. В края на 2017 г. местата за лечение на зависими към опиоиди със субституираща терапия е 4 037. Общо регистрираните в системата за търсене на лечение през 2017 г. са 5 015, като 50.6% са с инжектиране на основното вещество и при 70.5% това вещество е хероин[4,5].
За България – положителни анти-HCV антитела са установени сред 76.8% от интравенозно злоупотребяващите[4].
За Европа – инжекционната употреба на наркотици остава значим начин на заразяване с хепатитен вирус С, във връзка с което достъпът до мерки за профилактика, изследване и лечение от хепатит С на лицата, които приемат наркотици инжекционно е критично важно условие за премахване на това заболяване[6]. Макар че понастоящем ефективните антивирусни медикаменти с пряко действие и перорално приложение са по-достъпни, разширяването на обхвата на предоставянето на тези медикаменти, както и опиоидната субституираща терапия и програмите за обмен на игли все още е предизвикателство в много държави. Въвеждането на усъвършенствани техники за диагностициране и наблюдение на лицата, които са хронично заразени с този вирус, има важно значение за насочването на всички заразени към лечение[6].
В САЩ по данни от 2018 г. 1 от 5 души на възраст повече от 12 години са използвали наркотици през последната 1 година[2].
Инжектирането на опиоиди е основен рисков фактор за трансмисия на НСV. Опиоидната зависимост сама по себе си не води до по-бърза прогресия на чернодробното заболяване в сравнение с хора, които не са зависими. Тя обаче причинява промени в черния дроб, сходни на промените при по-възрастни пациенти, което предполага повишен риск от декомпенсация на чернодробното заболяване в по-късна възраст, особено при липса на лечение на хроничния хепатит С[7].
Натрупаният опит от лечението с ДДАС на пациенти с хроничен хепатит С, в многобройни проучвания с различни групи болни и различни лекарствени режими категорично показва висока ефективност при отличен профил на безопасност при различните групи болни, с множество придружаващи заболявания и съпътстваща терапия за тези заболявания[1-3].
Години наред рисковата група на зависими с хепатит С, включени в програми със субституиращо лечение и такива, продължаващи рисковото поведение, бяха обект на емоционални дискусии относно показанията, необходимостта, рисковете и ползите от провеждане на скъпоструващото лечение с ДДАС. Особен контрапункт беше възможността за реинфекция след успешно проведено лечение.
Обхващането на голям брой зависими с ИВН в безинтерфероновите режими позволиха да се направят категорични изводи за многобройните ползи от провеждането на лечение с ДДАС както по отношение на самите пациенти – спиране на прогресивното хронично увреждане на черния дроб, така и спиране на трансмисията между интравенозно-злоупотребяващите с наркотици[8-17].
Математическо моделиране, оценило риска от реинфекция демонстрира, че лечението на НСV при лица, използващи интравенозно наркотици ще има за резултат сигнификантно намаление на трансмисията на НСV[8]. Освен това, широкото прилагане на ДДАС за НСV при интравенозно злоупотребяващите, свързано и с лечение на ко-инфекцията с HIV, както и превантивни мерки, изразяващи се в осигуряване на достъп до стерилни игли и достъп до лечение с опиодни агонисти[18,19], ще доведе до намаляване на вирусния товар в обществото.
Множество проучвания, включили лица с настояща или в миналото интравенозна злоупотреба с наркотици показват отлични резултати в придържането към предписаната терапия с ДДАС[9,11]. Подобни са и резултатите при зависими, включени в продължителни програми за субстититуираща терапия и провели лечение за хепатит С с ДДАС[12,13].
Въпреки че вече са налични данни от множество проучвания, свързани с ефекта от специфичното противовирусно лечение с ДДАС, проучванията, касаещи интравенозно злоупотребяващите с наркотици са малко.
Лечение с Elbasvir-Grazoprevir (CEDGE CO – STAR)
В това фаза 3, мултинационално проучване изследователите оценяват лечението с Elbasvir-Grazoprevir при 301 пациенти с ИВН, които са включени и в програми за опиоид заместваща терапия с Метадон, Бупренорфин или Бупренорфин-Налоксон за поне 3 месеца преди началото на проучването. Пациентите са разделени на две групи – първа, в която лечението с ДДАС започва веднага и втора, в която стартът на лечението е отложен. На ден 1 от проучването 58% от пациентите са били с положителен уринен тест за наркотици. Като се изключат пациентите, прекратили лечението поради причини извън него, 91.5% от първата група и 89.5% от втората група са постигнали вирусологичен отговор на седмица 12[10].
Лечение с Glecaprevir–Pibrentasvir
В анализ, обхващащ 7 фаза 3 проучвания, разглеждащи резултатите от лечение с 8 или 12 седмичен режим с пангенотипния Glecaprevir-Pibrentasvir, са сравнени SVR12 сред пациенти с хепатит С с ИВН в последните 12 месеца и лица, които не са използвали наркотици. И в двете групи SVR12 са били високи – 93% при пациенти със скорошна употреба на наркотици и 97% при бивши зависими и 99% при пациенти, които никога не са ползвали наркотици. Подобен е и анализът, използващ данни от 8 фаза 2 и 3 проучвания с Glecaprevir-Pibrentasvir сред лица от опиоид заместителни програми. Отчетен е SVR12 при 96.2% от пациентите, получаващи опиоид заместителна терапия и 97.9% при лицата, неполучаващи такава терапия[14].
Лечение с Ledipasvir-Sofosbuvir (проучвания ION)
В тези проучвания, са проследени лица с генотип 1, които са получавали 8, 12 или 24 седмици Ledipasvir-Sofosbuvir. Пациентите са наблюдавани в две групи – една, включваща 70 участници получаващи опиоид-заместителна терапия и 1 882, неполучаващи такава терапия[16]. Резултатите са били сходни в двете групи. SVR12 е достигнат в 94% от пациентите в първата група и 96.8% от втората група[17].
Лечение със Sofosbuvir–Velpatasvir (SIMPLIFY)
В това проучване с едно рамо, Open-label, са включени 103 участника с генотипове 1, 2, 3, 4, 5 или 6 и скорошна (в рамките на предходните 6 месеца) ИВН. По време на лечението 59% са получили опиоид заместителна терапия и при 74% е имало данни за ИВН в последния месец преди започване на лечението за хепатит С. Общо 97% от участниците са завършили курса на лечение, 94% от проследяваните пациенти са постигнали SVR12[20].
Лечение със Sofosbuvir-Velpatasvir (проучвания ASTRAL) – проучени са отговорите на лечението в две групи пациенти, провеждащи субституираща терапия (51 лица) и непровеждащи такава терапия (984 лица). Провеждането на субституираща терапия не е повлияло постигането на достигането на SVR12 – 96% от пациентите са го достигнали[21].
По отношение на показанията за започване на лечението при болни с хепатит С и бивша или настояща употреба, световните гайдлайни не изискват абстиненция от опоиоиди преди лечение за хроничен вирусен хепатит С[1-3]. Много изследователи дори смятат, че ИВН е индикация за започване на лечение за хепатит С, най-вече поради намаляването на възможността за трансмисия сред групата интравенозно злоупотребяващи[1-3,6]. Съществен проблем обаче представлява липсата на здравни осигуровки при значителна част от тези лица.
В идеални условия лечението на бивши или настоящи зависими се провежда от мултидисциплинарен екип, където под контрол може да са както лечението за хепатит С, така и опоид заместителната терапия, както и съпътстващите заболявания[1-3,6]. Съществуват множество опции за лечение при опиод-заместителните терапии. Продължителната терапия с агонисти е тази с най-добри отчетени резултати, показваща също намаляване на риска от придобиване на нова инфекция с HCV[22].
Множество други проучвания, обаче показват повишен риск от реинфектиране с HCV при пациенти, които са излекувани за хепатит С. Ето защо тези лица трябва да бъдат информирани за тази възможност. Рискът е сигнификантен при лица които използват интравенозно наркотици, но реинфекция може да възникне и при полови контакти, особено при мъже, които правят секс с мъже[23,24].
Заключение
Активната злоупотреба с наркотици не е контраиндикация за провеждане на лечение за хепатит С.
Лечението на хепатит С при пациенти с ИВН би било от полза за обществото поради намаляване на риска от трансмисия на вируса чрез намаляване на броя заразени.
Важно е да се говори с пациентите не само относно провеждането на лечението, но и относно възможностите за намаляване на риска от реинфекция.
Терапевтичните подходи при пациенти с ИВН са по-ефективни, когато лицата са включени в програми за продължително субституиращо лечение.
книгопис:
1. EASL recommendations for treatment of hepatitis C 2020.
2. EASL recommendations for treatment of hepatitis C 2018.
3. AASLD-IDSA. Recommendations fot testing, management and treating hepatitis C. When and in whom to initiate HCV therapy. [AASLD-IDSA Hepatitis C Guidance].
4. Република България национален фокусен център за наркотици и наркомании с подкрепата и санкцията на национален съвет по наркотичните вещества годишен доклад по проблемите, свързани с наркотиците и наркоманиите в България; http://anketi.info/images/folder/ar_2018.pdf.
5. АНАЛИЗ на резултатите от Национално представително проучване „Нагласи и употреба на психоактивни вещества сред общото население 15-64 г. в България“ http://anketi.info/images/folder/report_ncoza_national_2020.pdf
6. Европейски център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите: Европейски доклад за наркотиците: ключови аспекти 2020. https://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/13238/TD0420439BGN.pdf
7. Любомирова Д. Чернодробни увреждания при интравенозни хероиномани – клинични, биохимични, серологични и морфологични проучвания. Дисертационен труд – 2018 г.
8. Ward Z, Platt L, Sweeney S, et al. Impact of current and scaled-up levels of hepatitis C prevention and Page 11/28 treatment interventions for people who inject drugs in three UK settings-what is required to achieve the WHO's HCV elimination targets? Addiction. 2018. doi: 10.1111/add.14217. [PubMed Abstract].
9. Grebely J, Hajarizadeh B, Dore GJ. Direct-acting antiviral agents for HCV infection affecting people who inject drugs. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2017;14:641-651. [PubMed Abstract].
10. Dore GJ, Altice F, Litwin AH, et al. Elbasvir-Grazoprevir to Treat Hepatitis C Virus Infection in Persons Receiving Opioid Agonist Therapy: A Randomized Trial. Ann Intern Med. 2016;165:625-634. [PubMed Abstract].
11. Hajarizadeh B, Cunningham EB, Reid H, Law M, Dore GJ, Grebely J. Direct-acting antiviral treatment for hepatitis C among people who use or inject drugs: a systematic review and meta-analysis. Lancet Gastroenterol Hepatol. 2018;3:754-67. [PubMed Abstract].
12. Grebely J, Dore GJ, Zeuzem S, et al. Efficacy and Safety of Sofosbuvir/Velpatasvir in Patients With Chronic Hepatitis C Virus Infection Receiving Opioid Substitution Therapy: Analysis of Phase 3 ASTRAL Trials. Clin Infect Dis. 2016;63:1479-1481. [PubMed Abstract].
13. Grebely J, Feld JJ, Wyles D, et al. Sofosbuvir-Based Direct-Acting Antiviral Therapies for HCV in People Receiving Opioid Substitution Therapy: An Analysis of Phase 3 Studies. Open Forum Infect Dis. 2018;5:ofy001. [PubMed Abstract].
14. Foster GR, Dore GJ, Wang S, et al. Glecaprevir/pibrentasvir in patients with chronic HCV and recent drug use: An integrated analysis of 7 phase III studies. Drug Alcohol Depend. 2019;194:487-94. [PubMed Abstract].
15. Grebely J, Dore GJ, Alami NN, et al. Safety and efficacy of glecaprevir/pibrentasvir in patients with chronic hepatitis C genotypes 1-6 receiving opioid substitution therapy. Int J Drug Policy. 2019;66:73-9. Page 12/28 [PubMed Abstract].
16. Grebely J, Mauss S, Brown A, et al. Efficacy and Safety of Ledipasvir/Sofosbuvir With and Without Ribavirin in Patients With Chronic HCV Genotype 1 Infection Receiving Opioid Substitution Therapy: Analysis of Phase 3 ION Trials. Clin Infect Dis. 2016;63:1405-1411. [PubMed Abstract].
17. Coffin PO, Santos GM, Behar E, et al. Randomized feasibility trial of directly observed versus unobserved hepatitis C treatment with ledipasvir-sofosbuvir among people who inject drugs. PLoS One. 2019;14:e0217471. [PubMed Abstract].
18. Durham DP, Skrip LA, Bruce RD, et al. The Impact of Enhanced Screening and Treatment on Hepatitis C in the United States. Clin Infect Dis. 2015;62:298-304. [PubMed Abstract].
19. Martin NK, Hickman M, Hutchinson SJ, Goldberg DJ, Vickerman P. Combination interventions to prevent HCV transmission among people who inject drugs: modeling the impact of antiviral treatment, needle and syringe programs, and opiate substitution therapy. Clin Infect Dis. 2013;57 Suppl 2:S39-45. [PubMed Abstract].
20. Grebely J, Dalgard O, Conway B, et al. Sofosbuvir and velpatasvir for hepatitis C virus infection in people with recent injection drug use (SIMPLIFY): an open-label, single-arm, phase 4, multicentre trial. Lancet Gastroenterol Hepatol. 2018;3:153-61. [PubMed Abstract].
21. Grebely J, Dore GJ, Zeuzem S, et al. Efficacy and Safety of Sofosbuvir/Velpatasvir in Patients With Chronic Hepatitis C Virus Infection Receiving Opioid Substitution Therapy: Analysis of Phase 3 ASTRAL Trials. Clin Infect Dis. 2016;63:1479-1481. [PubMed Abstract].
22. Tsui JI, Evans JL, Lum PJ, Hahn JA, Page K. Association of opioid agonist therapy with lower incidence of hepatitis C virus infection in young adult injection drug users. JAMA Intern Med. 2014;174:1974-81. [PubMed Abstract].
23. Simmons B, Saleem J, Hill A, Riley RD, Cooke GS. Risk of Late Relapse or Reinfection With Hepatitis C Virus After Achieving a Sustained Virological Response: A Systematic Review and Meta-analysis. Clin Infect Dis. 2016;62:683-94. [PubMed Abstract].
24. Hajarizadeh B, Cunningham EB, Valerio H, et al. Hepatitis C reinfection after successful antiviral treatment among people who inject drugs: A meta-analysis. J Hepatol. 2020;72:643-57. Page 13/28 [PubMed Abstract].